XLVI Festiwal Muzyka w Starym Krakowie
niedziela, 15 sierpnia 2021 - wtorek, 31 sierpnia 2021
Dla oczu i uszu
Gotyckie mury kościoła oo. Dominikanów i auli bł. Jakuba, pamiętające króla Kazimierza Wielkiego świątynie Bożego Ciała i św. Katarzyny, pełne barokowego splendoru barokowe kościoły na Skałce, na Piasku oraz św. św. Piotra i Pawła, strzegący od wieków ujścia Rudawy do Wisły kościół ss. Norbertanek, malowana barwnym światłem witraży synagoga Tempel, zdobiona stiukami sala Fontany w pałacu Krzysztofory, roztaczająca urok dyskretnej elegancji aula Florianka… Te piękne historyczne wnętrza w drugiej połowie sierpnia wypełnią się dźwiękami za sprawą XLVI Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.
Barbara Skowrońska (Kraków Culture Karnet)
Od blisko pół wieku to wydarzenie zachwyca melomanów – krakowian i turystów przebywających w naszym mieście – cały czas pozostając wierne swoim ideałom: łączeniu muzycznego mistrzostwa z urodą zabytkowych wnętrz, skupieniu na wykonawcach („Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi artyści, którzy sami proponują program, a przez to gwarantują jego najdoskonalszą interpretację” – tłumaczy Stanisław Gałoński, inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu), promocji twórczości kompozytorów krakowskich i dawnych mistrzów oraz wspieraniu młodych muzyków.
Od Chopina po Wincentego z Kielczy
W 2020 roku Muzyka w Starym Krakowie, podobnie jak wiele festiwali na całym świecie, stanęła przed wyzwaniem, jednak nie poddała się pandemii, a przy okazji dowiodła, że bazując na polskich i krakowskich artystach, można zbudować bogaty program pełen wielkich nazwisk i znakomitych koncertów. A ponieważ i to lato upływa pod znakiem covidowego zagrożenia, także tegoroczna edycja opiera się na rodzimych wykonawcach.
W festiwalowym programie łatwo dostrzec plusy tej sytuacji: sporo w nim muzyki polskiej – Chopina czy Moniuszki (ich pieśni zaśpiewa mezzosopranistka Monika Korybalska z gitarowym akompaniamentem gorąco oklaskiwanego w ubiegłym roku Dmytra Hołoweńki), ale są w nim obecni także Lessel, Kisielewski i Żeleński (za sprawą młodego kwartetu smyczkowego Veramo) czy Elsner, Maciejewski, Friedman i Lutosławski (te nazwiska oferuje w swoim programie duet w życiu i na scenie, czyli pianiści Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek). Polski renesans i barok będzie motywem przewodnim tradycyjnych już koncertów Królewskich Rorantystów (m.in. związani z krakowską katedrą Wincenty z Kielczy, Pękiel, Szadek, Borek czy Gorczycki) i zespołu Collegium Zieleński.
Dawni mistrzowie
Program obfituje zresztą w muzykę dawną: w interpretacji męskiego zespołu wokalnego Triplum zabrzmi Messe pour les Paroisses Couperina; możliwości popularnego między XVI i XVIII wiekiem instrumentu zaprezentuje Krakowski Consort Viol da Gamba; pieśni św. Hildegardy z Bingen wykonają członkinie zespołu Flores Rosarum, którym towarzyszyć będzie Dorota Segda czytająca modlitwy słynnej średniowiecznej mniszki – mistyczki i kompozytorki. Octava Ensemble przypomni mało znanych barokowych twórców: Giovanniego Felice Sancesa i Františka Tůmę, zaś wirtuozi dawnych instrumentów (wśród nich m.in. klawesynistka Elżbieta Stefańska) skupią się na genialnych dziełach Bacha.
Na instrumenty i głosy
Miłośników muzyki instrumentalnej zachwyci także recital organowy Andrzeja Białko, koncert waltorniowo-fortepianowy (Jacek Muzyk i Justyna Danczowska) czy wieczór na dwoje skrzypiec i altówkę, w którym prym będzie wiódł częsty gość i przyjaciel festiwalu, a zarazem długoletni koncertmistrz Berlińskich Filharmoników Daniel Stabrawa.
Nacisk na słowo położą z kolei mówiący o miłości, zmysłowości i naturze program Pieśń ziemi sekstetu wokalnego Sei terre oraz koncert z udziałem Jerzego Stuhra, który przy dźwiękach muzyki Bacha i Mozarta, ale także Morricone, Kilara i Chajdeckiego będzie czytał poezje ks. Malińskiego.
Import – eksport
Całości dopełni muzyka cerkiewna Ukrainy od XVI do XX wieku, którą zaprezentuje zespół Kalophonia. Wizyta gości zza naszej wschodniej granicy przypomni zarazem, że krakowski festiwal od kilku lat patronuje bliźniaczemu wydarzeniu Muzyka w Starym Lwowie, a dobre i sprawdzone pomysły warto eksportować!
15 sierpnia 2021, niedziela, godz. 20.30
Bazylika Bożego Ciała
Andrzej Białko – organy
w programie: Olivier Messiaen, Johann Sebastian Bach, Guy Bovet
16 sierpnia 2021, poniedziałek, godz. 19.30
Kościół ewangelicki (św. Marcina)
Octava Ensemble:
- Alicja Ciesielczuk
- Magdalena Pikuła
- Małgorzata Langer-Król
- Joanna Święszek
- Zygmunt Magiera
- Błażej Wiliński
- Wojciech Góra
- Jacek Wróbel
Artur Szczerbinin – pozytyw
Zygmunt Magiera – kierownictwo muzyczne
w programie: Giovanni Felice Sances, František Tůma
17 sierpnia 2021,wtorek, godz. 19.30
Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, Sala Fontany
Monika Korybalska – mezzosopran
Dmytro Hołowenko – gitara
w programie: Isaac Albeniz, Heitor Villa-Lobos, Francisco Tarrega, Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Franciszek Maklakiewicz, Mieczysław Karłowicz
18 sierpnia 2021, środa, godz. 19.30
Aula bł. Jakuba
Veramo Kwartet:
- Aleksandra Steczkowska – skrzypce
- Katarzyna Piotrowska – skrzypce
- Edyta Butor – altówka
- Gabriela Karpiesiuk – wiolonczela
w programie: Franciszek Lessel, Stefan Kisielewski, Władysław Żeleński
19 sierpnia 2021, czwartek, godz. 19.30
Akademia Muzyczna
Książek Piano Duo:
- Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
- Krzysztof Książek – fortepian
w programie: Józef Elsner, Roman Maciejewski, Anton Areński, Siergiej Rachmaninow, Ignacy Friedman, Maurycy Moszkowski, Witold Lutosławski
20 sierpnia 2021, piątek, godz. 19.30
Aula Florianka
Jacek Muzyk – waltornia
Justyna Danczowska – fortepian
w programie: Ludwig van Beethoven, Reinhold Gliere, Olivier Messiaen, Kenneth Fuchs, Aleksandr Skriabin, Paul Dukas
21 sierpnia 2021, sobota, godz. 19.30
Kościół ewangelicki (św. Marcina)
Daniel Stabrawa – skrzypce
Maria Rabenberg – skrzypce
Ignacy Miecznikowski – altówka
w programie: Charles Bériot, Wolfgang Amadeus Mozart, Zoltán Kodály
22 sierpnia 2021, niedziela, godz. 20.00
Synagoga Tempel
Słowem i muzyką opowiedziane
Jerzy Stuhr – aktor
Roman Widaszek – klarnet
Magdalena Duś – fortepian
Kwintet Śląskich Kameralistów
w programie: ks. Mieczysław Maliński, Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Wojciech Kilar, Ennio Morricone, Béla Kovács, Bartosz Chajdecki
23 sierpnia 2021, poniedziałek, godz. 19.30
Filharmonia Krakowska
Pieśń ziemi
Sei Terre sekstet wokalny:
- Katarzyna Guran – sopran
- Joanna Stawarska – sopran
- Magdalena Pikuła – sopran
- Joanna Święszek – mezzosopran
- Aleksandra Kalicka – alt
- Anna Bober – alt
Monika Płachta – fortepian
Joanna Konarzewska – skrzypce
Anna Migdał-Chojecka – altówka
w programie: Philip Glass, Frank Ticheli, Eric Whitacre, Ola Gjeilo, Edward Elgar, Arvo Pärt, Morten Laudrisen
24 sierpnia 2021, wtorek, godz. 19.30
Aula bł. Jakuba
Królewscy Rorantyści:
- Zygmunt Magiera
- Łukasz Dulewicz
- Piotr Windak
- Piotr Piwko
- Maciej Michalik
- Paweł Popowicz
- Wojciech Dyląg
- Marcin Wróbel
Wiktoria Swoboda – lutnia
w programie: Marcin Paligon, Wojciech Długoraj, Sebastian z Felsztyna, Bartłomiej Pękiel, Jakub Polak, Tomás Luis de Victoria, Diomedes Cato, Tomasz Szadek, Krzysztof Borek, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Wincenty z Kielczy
25 sierpnia 2021, środa, godz. 20.15
Bazylika oo. Paulinów na Skałce
Marek Kudlicki – organy
Alina Mazur – mezzosopran
w programie: Jan z Lublina, George Frideric Handel, Jan Pieterszoon Sweelinck, Stanisław Moniuszko, Gabriel Fauré, William Gomez, Marco Enrico Bossi, Marian Sawa, Ennio Morricone, Michał Lorenc, Sigfrid Karg-Elert
26 sierpnia 2021, czwartek, godz. 20.15
Bazylika oo. Karmelitów na Piasku
Triplum:
- Piotr Windak – tenor
- Piotr Piwko – tenor
- Maciej Michalik – baryton
- Mariusz Zarzycki – bas
Michał Białko – organy
François Couperin Messe pour les Paroisses
27 sierpnia 2021, piątek, godz. 19.30
Kościół ss. Norbertanek
Krakowski Consort Viol da Gamba:
- Sylwia Heinrich, Agata Sanches-Martos, Rafał Gorczyński – basowe viole da gamba
- Mateusz Kowalski – tenorowa i basowa viola da gamba
w programie: David Funck, August Kühnel, utwory z Manuskryptu paryskiego
28 sierpnia 2021, sobota, godz. 20.15
Bazylika oo. Dominikanów
Kalophonia:
- Petro Szwajkowśkyj – tenor
- Maksym Szpynda – tenor
- Jurij Chortaszko – baryton
- Wołodymyr Hadzało – bas
- Taras Hrudowyj – bas
- Taras Malnyk – bas
- Ihor Kohut – bas
- Taras Hrudowyj – kierownik zespołu
w programie: muzyka cerkiewna Ukrainy XVI–XX w.
29 sierpnia 2021, niedziela, godz. 19.30
Kościół św. św. Piotra i Pawła
...in mirabili desiderio Dei surrexit...
Flores Rosarum:
- Adrianna Bujak-Cyran
- Susi Ferfoglia – kierownictwo muzyczne, wirginał
- Maria Klich – lira korbowa
- Liliana Pociecha
- Anita Pyrek-Nąckiewicz
- Katarzyna Śmiałkowska
Dorota Segda – modlitwy św. Hildegardy
w programie: pieśni św. Hildegardy z Bingen
30 sierpnia 2021, poniedziałek, godz. 19.30
Kościół ewangelicki (św. Marcina)
Elżbieta Stefańska – klawesyn
Mariko Kato-Shioya – klawesyn
Tomasz Potaczek – flet traverso
Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe
Anna Hara-Pióro – skrzypce barokowe
Małgorzata Muzyka-Gołogórska – altówka barokowa
Adrianna Kafel – wiolonczela barokowa
Rafał Gorczyński – viola da gamba
w programie: dzieła Johanna Sebastiana Bacha
31 sierpnia 2021, wtorek, godz. 19.30
Kościół św. Katarzyny (oo. Augustianów)
Aldona Bartnik – sopran
Collegium Zieleński
Stanisław Krawczyński – dyrygent
w programie: dzieła Mikołaja Zieleńskiego
Polecamy
Disney. Król Lew – film z muzyką na żywo
niedziela, 26 maja 2024, 17:00
Miesiąc Krakowianek 2024
piątek, 1 marca 2024 - niedziela, 31 marca 2024
Wszystko, co widzę
poniedziałek, 11 marca 2024 - piątek, 29 marca 2024
11. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa
czwartek, 21 marca 2024 - czwartek, 28 marca 2024